تندر – رعد قانون اساسی ریاست جمهوری مارین لوپن

تندر – رعد: قانون اساسی ریاست جمهوری مارین لوپن انتخابات فرانسه قانون سیاسی فرانسه

گت بلاگز وب‌گردی رئیس جمهور ۳۹ ساله فرانسه را زیاد بشناسیم

پدر و مادر ماکرون دکتر هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه هست.

رئیس جمهور ۳۹ ساله فرانسه را زیاد بشناسیم

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، همانطور که انتظار می رفت امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات فرانسه مارین لوپن را شکست داد و به کاخ الیزه راه یافت. کاندیدای 39 ساله جنبش موسوم به «به پیش» (En Marche) ساعاتی بعد از کسب عالی ترین نتیجه در دور نخست خطاب به هوادارانش گفته بود: «در کمتر از یک سال فضای سیاسی فرانسه را متحول کردیم.»

عبارات مهم : قانون اساسی – ریاست جمهوری
امانوئل ماکرون در دوران کارزا انتخاباتی و هنگامی که بسیاری از رقبا کمر به نقد بی رحمانه نظام موجود بسته بودند و حمله به «سیستم» کلید واژه صحبت ها شده است بود، به وضوح از کارکرد نهادهای موجود در فرانسه و اتحادیه اروپا دفاع کرد.

وی در یک برنامه پربیننده تلویزیونی، در پاسخ به این پرسش که آیا شما جزئی از سیستم هستید؟ گفت: «همه ما عضوی از این نظام و ساختار هستیم؛ هم من و هم شمای مجری که به این جایگاه رسیده اید.»

اخیرا در فرانسه کتابی با عنوان «امانوئل ماکرون، جوانی به این کاملی» راجع به زندگی و کار این سیاستمدار 39 ساله انتشار یافته هست. شاید کارنامه تحصیلی و حرفه ای آقای ماکرون، به خوبی نشانگر آن باشد که آیا بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران فرانسه وی را نمونه موفق یک شهروند و برون داد کامل نظام آموزشی، شغلی و سیاسی این کشور به شمار می برند.

امانوئل ماکرون در یک خانواده مرفه به دنیا آمد. پدر و مادرش دکتر هستند. وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه هست. کارش را با اداره نظارت و بارزسی بر دارایی شروع کرد و بعد از مدتی به رده مدیریتی بانک بریتانیایی روچیلد رسید.

در سال 2006 به حزب سوسیالست فرانسه وارد شد و بعد از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات سال 2012، ماکرون 34 ساله به عنوان معاون دبیرکل امور ریاست جمهوری وارد کاخ الیزه شد. در سال 2014 و همزمان با ترمیم کابینه آقای اولاند، این عضو جوان حزب به وزارت اقتصاد ارتقا یافت. در دوره دو ساله وزارتش لایحه ای را جهت رونق کسب و کار به مجلس فرستاد که با مخالفت تقریبا تمامی احزاب و حتی شماری از نمایندگان حزب سوسیالست مواجه شد.

این لایحه که به «قانون ماکرون» معروف شد، آخر و با استفاده از بند 3 ماده 49 قانون اساسی فرانسه – که بنا به تعریف جنبه استثنایی دارد و دست دولت را جهت دور زدن پارلمان باز می گذارد- مورد نیاز الاجرا شد. میلیون ها فرانسوی علیه «قانون ماکرون» به خیابان ها ریختند. عضو جوان کابینه مانوئل والس در اوت 2016 از مقام خود کناره گرفت ولی پیش از استعفا جنبش سیاسی تازه خود با عنوان «به پیش» را به راه انداخته بود.

به گزارش یورونیوز، سیاستمدار جوان ولی کهنه کار فرانسه خود را کاندیدای ریاست جمهوری کرد. وی با رد شرکت در انتخابات مقدماتی چپ و راست سنتی فرانسه، علنا اعلام کرد که خط مشی وی و جنبش او «نه چپ نه راست» هست.

در دور اول انتخابات و در حالی که جامعه فرانسه بیش از هر لحظه چند قطبی شده است بود، ماکرون با کسب 24/01 درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت. اختلاف او با مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه از جبهه ملی کمتر از یک میلیون رای بود. بعد از حمایت گسترده احزاب و جریان های سیاسی گوناگون از ماکرون، حالا کم و بیش سناریوی سال 2002 در در دور دوم انتخابات فرانسه محقق شده است است: اتحاد اکثریت علیه راست افراطی.

در حالی که جامعه چندپاره فرانسه در دور نخست دست رد به سینه احزاب سنتی و از جمله حزب سوسیالست زد، امانوئل ماکرون جهت تشکیل دولت و کسب رای اعتماد مجلس نیاز به یک اکثریت پارلمانی دارد. وی پشتر حمایت جریان میانه رو و سنتی مودم (جنبش دموکراتیک) به رهبری فرانسوا بایرو را به دست آورده هست.

به نظر می رسد جوان ترین مدیر جمهوری پنجم فرانسه جهت کسب اکثریت پارلمانی می تواند با جناح راست حزب سوسیالیست و جمهوریخواهان میانه رو ائتلاف کند. انتخابات پارلمانی ماه ژوئیه، نخستین سنگ محک جهت امانوئل ماکرون در کسوت ریاست جمهوری بدون هراس از مارین لوپن خواهد بود.

منبع:تسنیم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: قانون اساسی | ریاست جمهوری | مارین لوپن | انتخابات | فرانسه | قانون | سیاسی | فرانسه

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz