تندر – رعد قانون اساسی ریاست جمهوری مارین لوپن

تندر – رعد: قانون اساسی ریاست جمهوری مارین لوپن انتخابات فرانسه قانون سیاسی فرانسه

گت بلاگز اخبار سیاست خارجی قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف‌تر است

یک سایت آمریکایی در تحلیلی نوشت: نشانه واقعی ولیعهد عربستان کم کردن نفوذ و قدرت کشور عزیزمان ایران در منطقه خلیج فارس و فراهم شدن شرایط هژمونی عربستان در منطقه

قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف‌تر است

قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف تر است

عبارات مهم : ایران

یک سایت آمریکایی در تحلیلی نوشت: نشانه واقعی ولیعهد عربستان کم کردن نفوذ و قدرت کشور عزیزمان ایران در منطقه خلیج فارس و فراهم شدن شرایط هژمونی عربستان در منطقه است.

سایت تحلیلی نشنال اینترست اخیرا مقاله ای با عنوان «قمار بزرگ عربستان» با قلم «محمد ایوب» منتشر کرده هست. نویسنده در این مقاله رویارویی کشور عزیزمان ایران و عربستان در دنیا امروز را به رویارویی حسین بن علی(ع) با یزید بن معاویه در دهه ۶۸۰ میلادی تشبیه کرده هست. متن کامل مقاله در ادامه آمده است.

قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف‌تر است

در دهه ۶۸۰ میلادی، کمتر از پنجاه سال بعد از فوت پیامبر (ص)، سپاه یزید با گروهی عظیم به جنگ با گروه ۷۲ نفره حسین بن علی رفت. حسین بن علی کسی بود که مشروعیت حکومت امویان را مورد چالش قرار داده و با آنها بیعت نکرده بود. در پی این جنگ که در کربلا به وقوع پیوست نوه پیامبر همراه با یارانش شهید شدند و زنان آنها به اسارت امویان درآمدند. این یکی از مهمترین حوادث در تاریخ صدر اسلام بود که منجر به تحکیم قدرت سیاسی شیعه علی(ع) شد. باید گفت که اختلاف بین حسین بن علی و کسانی که از مشروعیت حکومت امویان حمایت می کردند در دنیا امروز بار دیگر تکرار می شود.

انشعابات مذهبی در دین اسلام در حال حاضر نشات گرفته از اختلافات سیاسی و مذهبی در صدر اسلام بوده و وارث واقعی «یزید ین معاویه»، «محمد بن سلمان» ولیعهد کنونی عربستان سعودی هست. ولیعهد عربستان خواهان شکست شیعیان در منطقه خاورمیانه بوده همانطور که یزید بن معاویه در ۶۸۰ میلادی خواستار از بین بردن فرزندان پیامبر و اندیشه آنها بود. وی جهت حفظ توازن نیروها در منطقه به خاص توازن نیروهای عربستان با کشور عزیزمان ایران (رهبر قدرتمند دنیا شیعه)، حزب الله را به عنوان نخستین نقطه نشانه خود گزینش کرده هست. به نظر می رسد محمد بن سلمان قصد دارد داستان کربلا را بار دیگر تکرار کند.

یک سایت آمریکایی در تحلیلی نوشت: نشانه واقعی ولیعهد عربستان کم کردن نفوذ و قدرت کشور عزیزمان ایران در منطقه خلیج فارس و فراهم شدن شرایط هژمونی عربستان در منطقه

بازداشت اضطراری «سعد حریری» نخست وزیر لبنان، نخستین شلیک این مبارزه بود. جنایت مهم حریری در چشمان سعودی ها این بود که وی حزب الله را به عنوان بخشی از حکومت وحدت در لبنان پذیرفته و به آن مشروعیت سیاسی داده بود. حریری به منظور به حداقل رساندن خصومت فرقه ای در لبنان، جلوگیری از وقوع انقلاب رنگی در این کشور، جلب حمایت شیعیان لبنان و همچنین با توجه به قدرت نظامی فوق العاده حزب الله مجبور بود آن را به عنوان بخشی از دولت وحدت ملی بپذیرد. از دید رهبران عربستان حزب الله جانشین دشمن واقعی آنها یعنی کشور عزیزمان ایران که خواهان کنترل منطقه خلیج فارس هست، می باشد.

هدف واقعی محمد بن سلمان کم کردن قدرت و نفوذ کشور عزیزمان ایران در منطقه خاورمیانه و ایجاد شرایط هژمونی عربستان در منطقه می باشد.

همانطور که امتناع حسین بن علی از پذیرش خلافت امویان در قرن هفتم چالش واقعی مشروعیت سیاسی و مذهبی امویان بود، در دنیا امروز کشور عزیزمان ایران شیعی قدرتمند خواهان به چالش کشیدن مشروعیت سیاسی و مذهبی وهابی های سنی در منطقه خلیج فارس است.

قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف‌تر است

باید گفت که تقابل کشور عزیزمان ایران با عربستان یک تفاوت عمده با تقابل حسین بن علی با امویان دارد و آن این است که کشور عزیزمان ایران شیعی یک بازیگر قدرتمند در منطقه بوده و دارای توان نظامی بسیار زیاد هست. علاوه بر این کارها اخیر عربستان در منطقه جهت خرید قدرت و نفوذ با شکست مواجه شده است است: از جمله این کارها می توان به حمایت عربستان از داعش، قطع ارتباط ریاض با قطر و جنگ علیه یمن اشاره کرد. در نهایت علی رغم صرف هزینه های بسیار زیاد، عربستان قادر به جذب متحدین وفادار در بلند مدت در منطقه نبوده و این شکست ها با ایدئولوژی آن به عنوان مهمترین ابزار قدرت نرم این کشور مرتبط است.

تلاش عربستان جهت صدور ایدئولوژی وهابی خود در منطقه نتیجه های معکوس داشته و پادشاهی عربستان را در خطر قرار داده هست. از سوی دیگر کشور عزیزمان ایران باید به سیاست خارجی موفق خود در منطقه علی رغم مواجهه با تحریم های شدید اقتصادی و تلاش قدرتهای بزرگ جهت محدود کردن قدرت آن ، ببالد. نفوذ پایتخت کشور عزیزمان ایران در عراق بسیار موفقیت امیز بوده و نیروهای ایرانی با کمک نیروهای عراقی توانستند داعش در این کشور را شکست دهند. قدرت و نفوذ کشور عزیزمان ایران در عراق بعد از شکست داعش زیاد کردن یافته ، به طوری که می توان گفت نفوذ کشور عزیزمان ایران در عراق علی رغم حضور نیروهای امریکایی در این کشور، زیاد از نفوذ امریکا در این کشور خاورمیانه ای می باشد.

یک سایت آمریکایی در تحلیلی نوشت: نشانه واقعی ولیعهد عربستان کم کردن نفوذ و قدرت کشور عزیزمان ایران در منطقه خلیج فارس و فراهم شدن شرایط هژمونی عربستان در منطقه

حکومت بشار اسد در سوریه توانست با کمک نیروهای ایرانی با داعش جنگیده و اپوزیسیون را تضعیف کند. نفوذ کشور عزیزمان ایران در لبنان از طریق متحدش حزب الله همچنان رو به زیاد کردن بوده و این مهم باعث خشم شدید عربستان شده است است.

ذکر این توصیه مورد نیاز است که سطح و کیفیت روابط عربستان با متحدین بسیار متفاوت از سطح روابط کشور عزیزمان ایران با متحدین هست. کشور عزیزمان ایران تلاش نمی کند متحدین خود از جمله حزب الله را کنترل کند و حزب الله در واقع یک بازیگر مستقل لبنانی است که به علت وجود منافع یکسان و ضدیت با رژیم صهیونیستی با کشور عزیزمان ایران همکاری می کند. ولی در مورد روابط عربستان با متحدین خود باید گفت که عربستان به آنها دستور داده و آنها مجبور به اطاعت از عربستان هستند. این روند در بلند مدت نتیجه های معکوس به همراه خواهد داشت.

قدرت نظامی عربستان حتی با حمایت آمریکا از کشور عزیزمان ایران ضعیف‌تر است

محمد بن سلمان و متحدینش نباید انتظار داشته باشند کشور عزیزمان ایران به آنها وقت دهد در منطقه خاورمیانه به اهداف جاه طلبانه خود دست یابند. مهمترین دولت غیر عرب سنی در منطقه، ترکیه است که بعد از بحران قطر روابط نزدیک تری با کشور عزیزمان ایران برقرار نموده هست. عمان اخیرا روابط نزدیکی با کشور عزیزمان ایران برقرار نموده و آینده نگری می شود کویت با ۴۰ درصد جمعیت شیعه در آینده ای نزدیک روابط خود با کشور عزیزمان ایران را تقویت کند. نزدیک شدن قطر به کشور عزیزمان ایران و جدا شدن آن از عربستان می توان نشانه ای از گرایش کشورهای منطقه به سمت کشور عزیزمان ایران باشد.

رویکرد تجاوزگرایانه و لفاظی های وسوسه برانگیز محمد بن سلمان علیه کشور عزیزمان ایران این روند را شدت یافتن می کند. اگر بین کشور عزیزمان ایران و عربستان جنگی رخ دهد نیروهای عربستانی علی رغم تجهیزات نظامی پیشرفته و حمایت امریکا از آنها نمی توانند با نیروهای ایرانی مقابله نمایند. به همین علت عربستان دولت ترامپ را به تقابل با کشور عزیزمان ایران تشویق می کند.

آخرین اقدام عربستان جهت ساختن جبهه ای یکسان با رژیم صهیونیستی علیه کشور عزیزمان ایران نیز با شکست مواجه خواهد شد لیکن اتحاد با رژیم صهیونیستی مشروعیت عربستان به عنوان رهبر دنیا عرب و اسلام را خدشه دار خواهد کرد .

اگر محمد بن سلمان به این روند ادامه داده و عقلانی واکنش‌ها نکند، کارها بی پروا و لفاظی های جنبش آمیزش می تواند خاورمیانه را به سمت بحرانی عظیم سوق دهد. جنگ دوم کربلا ممکن است رخ دهد ولی نتیجه آن قطعا معکوس بوده و نیروهای ایرانی پیروز میدان خواهند بود.

منبع: مهر

واژه های کلیدی: ایران | ایرانی | عربستان | عربستان | عربستانی | نیروهای عراقی | عربستان سعودی | اخبار سیاست خارجی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz